Microsoft Windows Server 2016 Datacenter kiegészítő professzionális használatra A Windows Server 2012-vel a Microsoft először vezette be a Datacenter meghatározást szerverekhez, amelyet elsősorban nagy adatközpontok, szoftverfejlesztők és mindenféle nagyvállalatok számára terveztek megfelelő IT-infrastruktúrával. A Microsoft Windows Server 2016 Datacenter kiegészítő bemutatásával először változtak a Standard és a Datacenter verzió közötti technikai jellemzők is. Fontos tudni, hogy a Datacenter változatban több funkció integrálásra került, amelyek a Windows Server 2016 Standardban hiányoznak és utólag sem szerezhetők be.
A valószínűleg legnagyobb előnye és különbsége a Datacenternek az, hogy szinte korlátlanul bővíthető virtuálisan, ami például a professzionális felhőrendszerek kialakítását teszi hatékonyan lehetővé. A Windows Server 2016 beszerzésének befektetése ezért jól átgondolt döntés kell legyen, mivel a Datacenter használatakor természetesen szükséges a megfelelő hardverforrások és az adott igények megléte. Ha azonban vállalkozásának megfelelő igényei vannak, a Datacenter kiegészítőt erősen ajánlott beszerezni, ha Windows Server 2016-ot szeretne vásárolni.
Mi a különbség a Microsoft Windows Server 2016 Standard és a Datacenter verzió között?
A Datacenter verzió funkcionalitása a Standard verzióhoz képest sokkal szélesebb körű. Természetesen nem minden vállalatnak és felhasználónak szükséges ez a funkcionalitás. Ahhoz, hogy eldöntsd, mely termékjellemzők számodra relevánsak, ismerned kell a következő alapadatokat:
- A Server 2016 Standard megfelelő vállalatok számára, amelyek több funkciót igényelnek az Essentials verzióhoz képest. A virtualizáció kevésbé fontos szerepet játszik.
- A Server 2016 Datacenter kiadás olyan cégek számára alkalmas, amelyek nagyon magas IT munkaterheléssel rendelkeznek, és nagy (gyakorlatilag korlátlan) számú virtuális rendszerre van szükségük.
- Nem felhasználói vagy eszközlicencet adnak, hanem teljes szerver CAL-eket (Client Access License).
- A Datacenter korlátlan számú virtuális gépet és Hyper-V konténert engedélyez, míg a Standard verzió ezt mindkettő esetében 2-re korlátozza, és VM vagy Hyper-V között kell döntenie.
- Csak a Datacenter verzióban elérhető opciók többek között különféle tárolófunkciókat, új hálózati stacket, valamint Shielded VM-eket és Host Guardian szolgáltatásokat tartalmaznak.
Kinek melyik változatát kellene megvásárolnia a Microsoft Windows Server 2016-nak?
A Windows Server 2016 Datacenter Add-on egy szerver operációs rendszer kiterjesztése, amely kifejezetten virtuális környezetekhez és biztonsági adatkezeléshez lett tervezve. A szerver szerepek hozzárendelésével szükség szerint be- vagy kikapcsolhatja a bővítményeket. Ezek a tulajdonságok a Datacenter használatát javasolják dedikált adatközpontokban, nagyvállalatoknál és hasonlóan strukturált szervezeteknél, amelyek rendelkeznek nagymértékben virtualizált IT-környezettel. Tipikus példa erre a magán- vagy közösségi felhőrendszereket kínáló szolgáltatók, akiknek megfelelő kapacitást kell biztosítaniuk.
Szerverfarm felépítése vagy különböző szerverrendszerekkel történő tárhelyezés is indok lehet az MS Windows Server Datacenter 2016-os változatának megvásárlására. A legfontosabb különbség a 2012-ben megjelent Windows Server verzióhoz képest a licencelés processzoralapúról magalapúra történő átállítása. Általánosságban elmondható, hogy minden processzort legalább 8 maggal, és minden szervert legalább 16 maggal kell licencelni. Ha megvásárolja a Windows Server Datacenter-t, a licencelt szerveren korlátlan virtuális gép jogosultság jár hozzá. Ha kérdése van a licencelés részleteivel kapcsolatban, kérjük, forduljon hozzánk bizalommal. Szívesen tanácsot adunk és elmagyarázzuk, hogy mely forgatókönyvek milyen licencelést igényelnek.